نگاهی به تیگو۵، به بهانه ی رونمایی از نمونه ی آپشنال ، چری سال ۹۷ را طوفانی آغاز می کند، این بار نوبت تیگو۵ آپشنال است

 

به نظر می رسد که کم کم باید به حضور گسترده ی خودروهای چینی در گوشه و کنار ایران عادت کنیم. با توجه به قیمت اقتصادی و به صرفه، طراحی بدنه ی عضلانی و تراشیده، فضای داخلی پر از آپشن و موتورهای مدرن و ارتقا یافته، چرا که نه؟

چری تیگو 5-TIGGO5-سرزمین خودرو نیلی

تیگو۵

 

 

چری تیگو۵ محصولی است که با حضورش، تا حدود زیادی بازار را آماده ی پذیرش این حقیقت کرد که چینی ها آمده اند که بمانند. این روند با محصولات بعدی، نظیر تیگو۷ ادامه یافت و امروز “نسخه ی به روز رسانی شده ی تیگو۵″، “Tiggo5 2018” و یا همان که مدیران خودرو می گوید، “تیگو ۵ آپشنال۹۷ “شاکله ی نوشته ما را تشکیل می دهد.

اگر چه درباره ی چری در سایر مقالات ما می توانید اطلاعات مناسبی به دست آورید، اما خالی از لطف نیست که بار دیگر نگاهی اجمالی به این کمپانی خودروسازی داشته باشیم. افزایش درک و شناخت نسبت به یک شرکت خودروسازی و سیاست هایش، در نهایت شناخت عمیق تر تولیدات را به همراه می آورد. در خودِ چین، چری اسم و رسم قابل احترامی است. این شرکت مسئولیت تولید(مونتاژ) جگوار و لندروور در داخل مرزهای چین را به دوش می کشد و در طرف مقابل، سهم قابل توجهی از بازار صادراتی دولت کمونیستی چین را بر عهده دارد. ام وی ام که در ایران نام و نشانی است شناخته شده، یکی از زیر مجموعه های همین شرکت چری است. حال پیش از شروع بررسی مسائل فنی، باید بگوییم که سطرهای آینده، بسترِ بررسی یک محصول جدی و قابل احترام شده اند، اگر باور ندارید، خود به سایت چری سر بزنید و همزمان، پایگاه اینترنتی یک برند معروف اروپایی را امریکایی را در تب کنار باز کنید. ما این کار را کرده ایم، چری واقعا در حال سرشاخ شدن با بزرگ های عالم تولید است.

 

مقدمه را زیاد ادامه نمی دهیم، مشخصات تیگو۵ آپشنال را ارائه می کنیم و در آخر تفاوت های این نمونه با تولید قبلی را چکیده وار در اختیار شما قرار خواهیم داد.

تیگو۵ آپشنال در یک نگاه کلی

آنچه خود تولید کننده رویش تاکید دارد، چهار عامل برجسته ی زیر است:

  1. طراحی مدرنی که ظاهر منحصر به فرد خودرو را به وجود آورده است؛
  2. تکنولوژی هایی که سبب شده خودرو در تمامی شئون سازگار با محیط زیست لقب بگیرد؛
  3. سیستم اسکلت و شاسی قابل کنترل؛
  4. و در آخر همان چیزی که ما در بازار ایران برایمان خیلی مهم است، سازگاری با فضای دیجیتال.
چری تیگو 5-TIGGO5-سرزمین خودرو نیلی

تیگو۵

 

تیگو۵ از منظر طراحی بدنه

نمی دانیم تا چه اندازه با کارهای چری آشنا هستید، اما به خصوص در مدل های جدید، این کمپانی، توجه ویژه ای به طراحی بدنه داشته و از تقلید مدل های مشابه غربی(و البته ژاپنی) دست برداشته است.

این طراحی های بلند پروازانه ی جدید، از طریق به خدمت گرفتن المان های طبیعی، هر یک می کوشند به سهم خود به برند چینی مورد بحث ما شخصیتی قابل احترام و اتکا ببخشند.

به عنوان مثال، چراغ های جلو شبیه به چشم عقاب کار شده اند و جلو پنجره شبیه به بدن منعطف و سیال یک ماهی در آب.                                                     nilicars-tiggo5-3-min

می دانید چه چیزی بیش از هر نکته و ویژگی مخاطب را متقاعد می سازد که به چری اعتماد کند؟

همان نکته ی تکراری که تنها چند خط بالاتر مورد تاکید قرار گرفت، چری واقعا یک برند خودرو سازی نو ظهور است، وقتی درب تیگو۵ آپشنال را باز می کنید، اولین المان درخشان پای درب، نور ال ای دی آبیِ درخشانی است که نوشته “چری”.

چری تیگو 5-TIGGO5-سرزمین خودرو نیلی

تیگو۵

اجازه دهید به این نکته هم اشاره کنیم و بیش از این در جزیئاتِ فضای بدنه نمانیم، بر خلاف باور عمومی، چری مدل های تیگو را

با ضریب ایمنی قابل اتکایی روانه ی بازار کرده، این امر درباره ی تیگو۵ آپشنال با شدت بیشتری صادق است، کافی است نگاهی دقیق به سپر های این مدل داشته باشید.

چری تیگو 5-TIGGO5-سرزمین خودرو نیلی

تیگو۵

هر چقدر هم که سخت گیر باشید، با هر سلیقه ای، کمی بعید به نظر می رسد که بتوانید از طراحی بدنه ی این محصول ایراد بگیرد. البته لازم است مد نظر داشته باشید که بدنه ی تیگو۵ با نمونه ی جدید آپشنال که از ابتدای ۹۷ ارائه شده، تفاوت چندانی ندارد.

nilicars-tiggo5-6-min

   
تیگو ۵

 

nilicars-tiggo5-7-min  تیگو۵ آپشنال، بررسی داخلی

وقتی پشت فرمان تیگو۵ آپشنال می نشینید، تمامی اطلاعات خودرو در اختیار شما است. از مانیتورینگ اطراف اتومبیل تا فشار باد لاستیک ها. طراحی با نقش و نگار دیجیتال، واقعا محسور کننده است و دست روی هر عضو داخلی که بگذارید نظیر ندارد. صندلی ها روکش چرمی با کیفیت دارند، مانیتور صفحه لمسی ده اینچی در کنار سیستم صوتی شبیه یک سینمای خانوادگی عمل می کند.

سانروف و فرمان تیگو۵ آپشنال هم المان هایی هستند که نباید از آن ها غفلت ورزید. سقف خودروی شما با یک کلید در دو حالت تماما و نیمه باز قرار می گیرد و فرمان هم مجهز به کلیدهایی است که اشراف شما نسبت به خودرو را در بالاترین حالت ممکن قرار می دهد.

nilicars-tiggo5-8-min

 

 

 

 

 

 

تیگو5-TIGGO5-سرزمین خودرو نیلی

تیگو۵

به عنوان جمع بندی این بخش، با دیدی کلی از نو فضای داخلی را زیر ذره بین قرار می دهیم. آپشن ها را که گفتیم، سنسور پارک جلو، تودوزی چرمی دو رنگ و نمایشگر بزرگ ۱۰ اینچی عمودی از نوع لمسی ویژگی هایی هستند که به قبلی ها افزوده شده اند، به علاوه ی اتفاقی که برای سانروف افتاده است.

اما آن چه تحت عنوان ارگونومی بیان می شود هم در خور توجه است. این موضوع از روی عکس خیلی مشخص نمی شود و باید در فضای داخلی تیگو۵ قرار گرفت، اما قوس های داخل، واقعا مناسب کار شده اند و باعث می شوند سرنشین احساس کند که در فضایی بزرگ تر قرار دارد.

تیگو5-TIGGO5-سرزمین خودرو نیلی

تیگو۵

اجازه دهید از موتور دو لیتری DVVT تیگو۵ آپشنال بگذریم(چون تغییر محسوسی با تیگو۵ نداشته) و تنها به این نکته بسنده کنیم، موتوری که در دست است، پس از راندن ۱,۸۰۰,۰۰۰ Km و بهینه سازی مداوم به چیزی که اکنون هست، تبدیل شده است.

تیگو5-TIGGO5-سرزمین خودرو نیلی

تیگو۵

قبل از چکیده ی نهایی و بررسی دوباره ی آپشن ها، کم لطفی است اگر به قدرت بدنه ی تیگو۵ آپشنال اشاره نکنیم، علاوه بر کیفیت مطلوب مواد اولیه، جوش ها در شرایطی بهتر انجام شده اند و این امر تا ۳۰ درصد قدرت بالاتر بدنه را فراهم آورده است. یعنی این خودرو تا ۱۶۰۰ مگا پاسکال ضربه را بدون گسیختگی دریافت می کند.

تیگو5-TIGGO5-سرزمین خودرو نیلی

تیگو۵

حال می رسیم به نقطه ی قوت همیشگی چینی ها، یعنی آپشن. در تیگو۵ آپشنال می توانید سرعت را روی عددی مشخص ثابت کنید و بی دغدغه پا را از روی گاز بردارید(نگران مسائل ایمنی نباشید، به مجرد مشاهده ی خطر هشدارها فعال خواهند شد)، روشن شدن هوشمند خودرو با کلید، کنترل و مانیتورینگ مداوم و هوشمند اطراف، ارتباط تسهیل شده ی گوشی هوشمند با سیستم کنترل دیجیتال و البته بهینه سازی فضای صندوق عقب، گوشه ای دنیای تیگو۵ آپشنال است.