“یک بدنه ی Hydrodynamic به همراه موتوری که Super glorious smart touchable screen توصیف شده”

چری آریزو5-chery arrizo5-سرزمین خودرو نیلی

آریزو۵

درباره ی تاریخچه ی چری و اینکه چگونه شکل گرفت و از کجا به کجا رسید در نوشته های قبل مفصل توضیحاتی ارائه داده ایم. اما لازم می دانیم یک بار دیگر روی یک نقطه ی مهم دست بگذاریم. روز اولی که خودروهای چینی به بازار داخلی ما سرازیر می شدند عموما این تفکر را داشتیم که “کالای چینی” تولید شده تا در ازای کیفیتی نازل، مبلغی کم یا زیاد دریافت کند و اصطلاحا “مصرفی” باشد. اما حالا کسی نمی تواند بر این حقیقت چشم ببندد که چینی ها در عرض کمتر از دو دهه به همت سیاست گذاری های بی نقص و هوشمندانه و البته یاری گرفتن از غول هایی همچون جگوار و لندرور کاری کرده اند کارستان. در حالی که ما از مونتاژ چند مدل پیشرفته در داخل کشور احساس غرور می کنیم، امروز چین با انواع و اقسام برندها، خودرو سازی خود را پنجه در پنجه ی بزرگان می بیند.

قصد نداریم روی مباحث حاشیه ای بیش از آن چه نیاز است تمرکز کنیم، اما به واقع، چری آریزو ۵ با قابلیت هایی که دارد، ما را برآن داشت تا دیباچه ای تحسین آمیز برای خودروسازی چین نگارش کنیم.

این نوشته را به چری آریزو۵ اختصاص داده ایم، خودرویی که علاوه بر دیار ما ایران، ترکیه از اروپا، برزیل از امریکای جنوبی، مصر و مراکش از شاخ آفریقا و صد البته، بازار داخلی خود چین را در نوردیده است.

 

چری آریزو ۵ در یک نگاه کلی

چری محصولاتی با نام های تیگو، ام وی ام و آریزو در بازار ایران عرضه کرده است

چری آریزو5-chery arrizo5-سرزمین خودرو نیلی

آریزو۵

 محصولات چری بسیار متنوع و در شاخه های گوناگون تولید می شوند. به عنوان مثال چری چندین مدل مختلف شاسی بلند یا همان کراس اور دارد و سرمایه گذاری های فراوانی در تولید سواری های شهری داشته است. قابلیت های کمی و کیفی گسترده به همراه قیمت فوق العاده اقتصادی، عواملی بوده که امروز چری را تبدیل به یکی از برندهای قابل احترام دنیا کرده است.

اگر بخواهیم قبل از ورود به بررسی فنی خلاصه ای از آریزو۵ که موضوع بررسی امروز را به خود اختصاص داده ارائه دهیم، باید به روی پنج محور تاکید داشته باشیم:

 

  1. طراحی بدنه ی این خودرو فوق العاده سیال و اصطلاحا Hydrodynamic است. این امر علاوه بر اهداف زیبایی شناسانه، سبب مدیریت بهینه ی انرژی و کاهش مصرف سوخت می شود.
  2. در داخل کابین شرایط اصطلاحا اسپورت(Sport) کار شده است.
  3. سعی بر این بوده تا در جای جای طراحی و به کارگیری اجزای داخلی، نقش و نگارهای مدرن به کار گرفته شود.
  4. حضور ۵DVVT+7CVT شاید یکی از مهم ترین ویژگی های آریزو ۵ باشد.
  5. در آخر هم باید به شرایط منحصر به فرد موتوری آریزو۵ اشاره کنیم، کارشناسان این انجین را Super glorious smart touchable screen توصیف کرده اند(نمی دانیم دقیقا چطور این عبارت تمجید آمیز را فارسی کنیم اما مخلص کلام می شود اینکه هوشمندی و علمکرد خارق العاده ی پیشرانه ی این خودرو از لحظه ی اول ملموس و قابل درک است).

 

بررسی بدنه ی چری آریزو۵

یک بررسی تمثیلی و گریزی به تیگو۷

چری آریزو5-chery arrizo5-سرزمین خودرو نیلی

آریزو۵

به خاطر دارید وقتی تیگو۷ را معرفی می کردیم به این موضوع اشاره کردیم که چری و به طور کلی خودروسازی چین از کپی کردن محصولات معتبر و شناخته شده دست برداشته اند و امروزه نسخه های خود را به صورت مفهومی طراحی کرده و می سازند؟ این مساله به غیر از تیگو۷ درباره ی  آریزو۵ به صورت تمام و کمال صادق است. چراغ هایی که با خطوط شکسته خود حالتی هجومی به اتومبیل داده اند و بدنه ای که انگار به جای فلز از امواج دریا ساخته شده است.

چری آریزو5-chery arrizo5-سرزمین خودرو نیلی

آریزو۵

چری آریزو5-chery arrizo5-سرزمین خودرو نیلی

آریزو۵

nilicars-arrizo5-7-min

کاری که چری در آریزو۵ انجام داده حداقل در زمین طراحی بدنه جای حرف و حدیثی باقی نمی گذرد. ال ای دی ها تامین روشنایی در روز(برای ارتقای ایمنی) و هارمونی کلی خطوط شکسته و قوس ها در نوع خود بی نظیرند.
آریزو۵

 

 

نگاهی به کابین مدرن و اسپورت آریزو۵

طراحی T شکل با مواد اولیه ی درجه یک

چری آریزو5-chery arrizo5-سرزمین خودرو نیلی

آریزو۵

 

معمولا چینی ها مدام به این موضوع متهم می شوند که با یک نمایشگر بزرگ و کمی رنگ و لعاب، فضای داخلی را جذاب می کنند، اما وقتی که پای عمل و استفاده می رسد، از لحاظ کیفی، یک خودروی چینی چیز زیادی برای عرضه ندارد. با اطمینان می توان گفت که این مطلب حداقل درباره ی آریزو ۵ صحت ندارد. روشنایی و استایل کلی کابین این خودرو مدرن و با مصالح مناسب کار شده، یک اسکلت T شکل وظیفه ی میزبانی از تکنولوژی روز دنیا در کنترل اتومبیل را میزبانی می کند و کیلومتر شمار استعاره ای است از نمای دید یک عقاب در اوج آسمان.

 

 

روی دو نکته ی دیگر هم باید تاکید داشت. اول فرمان قدرتمند آریزو ۵ است که هم زیبا است و کاربردی، هم پر است از قابلیت کنترل آپشن ها. دوم هم صندلی های راحت و کارشناسی شده ی این خودرو است.nilicars-arrizo5-9-min

این که گفتیم فضای داخلی اسپورت و زیبا طراحی شده، تنها محدود به جلوه ی بصری و کارکرد کیفی نیست، بلکه سازگاری با شرایط بدنی انسان در زمان رانندگی عنصری است که آریزو ۵ از آن بهره می گیرد.

 

 

عملکرد و ایمنی آریزو ۵

هارمونی موتور و اسکلت

 

آن چه چری در اختیار ما قرار داده، یک موتور یک و نیم لیتری است که در دو نوع تنفس طبیعی و توربو شارژ در اختیار ما قرار گرفته است. برای اسب بخار آریزو ۵ بسته به نوع موتور اعدادی بین صد و چهارده تا صد و چهل و پنج اسب بیان شده است. در باره ی مصرف سوخت باید انتظار نه الی یازده لیتر به ازای هر صد کیلومتر را داشته باشید و صفر تا صد هم در حدود پانزده ثانیه خواهد بود. اما اجازه دهید این بار خود را محدود به مشخصات فنی موتوری نکنیم و به دو ویژگی مهم اشاره داشته باشیم. آریزو ۵ از یک تکنولوژی امریکایی به نام N.V.H. بهره می برد. این ویژگی سبب می شود که صدای موتور به داخل بدنه نفوذ نکند و همچنین صدای داخل بدنه به بیرون(برای زمان های توقف و صحبت و گفت و شنود). nilicars-arrizo5-10-min

 

 

 

 

نکته ی دوم هم سیستم انتقال نیرو و سامانه ی کنترل و هدایت آریزو۵ است. طبق ادعای چری، آن چه در آریزو۵ به کار گرفته شده، همان سیستمی است که بنز و بی ام و در اختیار دارند.

 

چری آریزو5-chery arrizo5-سرزمین خودرو نیلی

آریزو۵

 

به عنوان حسن ختام کوتاه از ویژگی ایمنی محصول چری می گوییم. آریزو ۵ موفق شده هر پنج ستاره ی C-NCAP را از آن خود کند. علاوه بر اسکلت قدرتمند، سیستم ایربگ های آریزو۵ سرتاسری و دورادور هستند.